Close me

0 266 715 47 57

Haberler

BİCAN: AKARYAKIT ZAMLARI BİZİ ZAM YAPMAYA MECBUR BIRAKTI

1

Döviz fiyatlarındaki büyük artış araç filolarının yenilenmesi konusunda sıkıntılar yarattığını söyleyen Ulaşım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bican, tüm olumsuzluklara karşın araçlarımızın yenilenmesi konusundaki çalışmalarımız devam ediyor dedi.

Hafta sonunda konu ile ilgili olarak İzmir Otobüs Fuarında araştırma yaptıklarını belirten Bülent Bican “ Bu fuarda da gördük ki dövizdeki artış araç fiyatlarında artışa neden olmuş. 310 liraya satılan araçların fiyatları 500 Bin liraya kadar yükselmiş. Bu artışa rağmen araç filomuzu yenileme çalışmalarımız devam ediyor.

Araç uzunlukları konusunda yönetmeliklerde değişiklik yapılması yönünde taleplerimiz var. Şöyle ki yönetmeliklere göre şehir içinde kullanılacak olan toplu taşıma araçları 8 ile 10 metre arasında oluyor. Bandırma’nın dar sokaklarına girmesi açısından yönetmeliğin araç uzunluklarında 5 ile 12 Metre şeklinde değişiklik yapmasını istiyoruz. Bu daha küçük araçlarla dar sokaklarda daha rahat hareket ederken trafikte da rahatlama olacaktır. Üstelik bu küçük araçların fiyatları daha makul olduğu için daha kısa sürede araç yenilemesini tamamlayabiliriz. Konuyla ilgili olarak UKOME ile görüşmelerimiz devam ediyor. Olumlu bir sonuç çıkacağını umut ediyoruz.

Araç yenileme konusunda bir başka sıkıntımız araç devirlerinde yaşanan sorunlardır. Yenilenme sebebiyle alınacak tüm araçlar ortak havuzdan karşılanacaktır. Bu da devirler de sorun oluyor. UKOME’ye bu konuda taleplerimiz söz konusu. Umuyoruz ki UKOME taleplerimizin karşılanması noktasında yapıcı bir tutum takınacaktır. Bu konuda son tarih 7-7 208 tarihidir. Bu tarihten sonra devir işlemleri Ulaşım Denetleme Komisyonuna geçecektir. ”

Kısa vade de benzin fiyatlarındaki yükseliş bizi de zor durumda bıraktı diyen Ulaşım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bican “ 16 Nisan tarihi itibariyle bizde zamlı tarifeye geçmek zorunda kaldık. Nakit binişlerde öğrenci biniş 1,5 Liraya, normal binişler de 2.25 liraya yükseldi. Kart binişlerinde herhangi bir zamlı tarife yoluna gidilmedi. Artış % 7 oranında yapılmıştır. Bu konuda vatandaşlardan anlayış bekliyoruz.

Edincik hattında ulaşımın tamamen bize devredilmesi yönünde taleplerimiz var. Bu gerçekleşirse bu hatta Doğanpınar ve Şirinçavuş Mahallerimizi de ekleyerek ulaşımda rahatlama öngörüyoruz. Vatandaşların bu yönünde talepleri bizlere ulaşmış durumda.”

Üniversite öğrencilerinin hastane Hattından ayrılma yönündeki isteklerini bildiklerini söyleyen Bülent Bican “ Üniversite ve Hastane hatlarının aynı güzergah üzerinde olması sebebiyle yönetmelikler gereği ayrı hat kullanmıyoruz. Üniversite öğrencileri için daha sık aralıklarla araç kaldırarak sıkıntıya geçici çözümler yaratıyoruz. Maalesef vatandaşa sizler bu araca binemezsiniz deme hakkına sahip değiliz.

Üniversite hattını Hastane Hattından ayırabilmemiz için Üniversitenin daha farklı bir noktadan giriş kapısı olması gerekiyor. O zaman iki hat birbirinden ayrılabilir. “ dedi.

Ulaşım AŞ beleşe çalışıyor

2

Bandırma Ulaşım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bican “Şirket olarak günde 65 yaş ve üzerinde toplam 6 bin yolcu taşımasına rağmen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan ancak bunun binin parasını alabiliyor”dedi.

2017 yılında 620 bin kişiyi ücretsiz taşıyan Bandırma Ulaşım AŞ’nin 2018 yılının ilk 4 ayında toplam 694 bin kişiyi ücretsiz olarak taşıdığı öğrenildi. 2017 yılının ilk 4 ayında taşıdıkları yolcu sayısının 3 milyon 185 bin kişi olduğunu açıklayan Bandırma Ulaşım Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bican, 2018 yılının ilk 4 ayında ise taşınan yolcu miktarının 3 milyon 218 kişi olduğunu söyledi. Şirket olarak taşıdıkları yolcunun yüzde 20’lik kısmının ücretsiz taşındığını dile getiren Bican, 2018 yılının ilk 4 ayında ücretsiz taşınan yolcu sayısının 694 bin olduğunu kaydetti. Bican, taşımadan elde edilen gelirin ancak kredi ve akaryakıt ödemelerine yettiğini söyledi.

-6 bin yolcu taşıyorlar ama ……

Artan yakıt fiyatları, vergiler ve belediye payların şirket olarak içlerinden çıkamaz bir hale dönüştüğünün altını çizen Bican, “Gerek ülkemiz gerekse Balıkesir merkez ve ilçeleri de dahil olmak üzere hiçbir yerleşim yerinde 65 yaş üzerindeki vatandaşları taşıma rakamları Bandırma’daki kadar uçuk değildir. Şirket olarak günde 65 yaş ve üzerinde toplam 6 bin yolcu taşımamıza rağmen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan ancak 1000 kişinin parasını alabiliyoruz” dedi.

-Zor şartlar altında hizmet veriyoruz

Şirket olarak araçları yasaya uygun hale getirmek istediklerini dile getiren Bican “Bugüne kadar araçlarımızın yarısını değiştirebildik. Ancak 220 bin TL aldığımız araçlar 400 bin TL’ye, 310 bin TL’ye aldığımız araçlar ise 500 bin TL’ye çıktı. Bu fiyatlarla ve bu şartlarda araçlarımızı yenileyebilmemiz mümkün değildir. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Şirket olarak alacağımız yeni araçların en azından bir bölümünü düşük kapasiteli ucuz maliyetli araçlarla yenilemek istiyoruz. Küçülerek işletme maliyetlerini düşürmek öncelikli hedeflerimiz arasındadır” ifadesini kullandı. Bican, Bandırmalılara zor şartlar altında hizmet vermeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Ulaşımda temassız kredi ve banka kartları uygulaması başladı

3

Ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard’ın Kentkart iş birliğinde hayata geçirdiği “Temassız Mastercard Toplu Taşıma” uygulaması, Türkiye’de Mersin, Kocaeli, Muğla, Gaziantep ve Adana’dan sonra şimdi de Bandırma’da kullanıma sunuldu.

Dünyanın önemli şehirlerinde kullanılan Temassız Mastercard Toplu Taşıma uygulaması, Türkiye’de Mersin, Kocaeli, Muğla ve Gaziantep ve Adana’nın ardından Balıkesir’in Bandırma ilçesinde hayata geçirildi. Toplu taşıma araçlarını kullanan Bandırma sakinleri ve ziyaretçileri artık bozuk para ya da biletle uğraşmadan, ‘Tüm bankaların temassız özellikli kredi kartlarını bilet okuyucusuna yaklaştırarak ödemelerini yapabilecekler. Böylece, dünya genelindeki sayılı Akıllı Şehirler arasına dahil olan Bandırma’da toplu taşıma ödemeleri, daha basit, hızlı ve güvenli şekilde yapılabilecek.

-Büyük avantajlar sağlıyor

Bandırma Ulaşım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bican, Kentkart’ın iş birliği ile insanlara daha pratik, daha akıllı, daha güvenli çözümler sunduklarını söyledi. Bican “Hedefimiz, temassız uygulamalarının bulunduğu dünyanın diğer Akıllı Şehirlerinde olduğu gibi Bandırma halkına sunmak. Büyük avantaj sunan uygulama ile kullanıcılar yoğun şehir yaşantısı içinde ulaşım kartlarına dolum yapmak için vakit harcamıyor. Böylelikle Bandırma’da da akıllı ulaşım olarak bir ilke daha imza atmış olduk”dedi.

Şöförlerimiz Bilgilendirildi

Şirketimiz bünyesindeki şöförlerimize bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Sayfa 1 / 11

Yeniliklerden Haberdar Olun